Dobrý deň,
dovoľujeme si  Vás  pozvať na medzinárodnú konferenciu Ligy za duševné zdravie SR, na ktorej budú celosvetovo renomovaní experti odpovedať na otázku
Ako zlepšiť duševné zdravie spoločnosti”.  
 
Konferencia sa uskutoční  online  8.10.2021. 
Program aj registráciu na bezplatnú účasť nájdete tu:  https://www.dninezabudiek.sk/konferencia.html
image.png
Cieľom konferencie je priviesť na Slovensko výber tých najlepších, overených a funkčných preventívnych programov z celého sveta na zlepšenie duševného zdravia v troch základných cieľových skupinách – deti a mládež na školách, dospelí v zamestnaní a pacienti a ich príbuzní.  Je dôležité zarámcovať preventívne programy do zrozumiteľných skupín a inšpirovať sa krajinami kde identické dilemy vyriešili pred desiatkami rokov.
 
Hlavným spíkrami sú Prof. Peter Fonagy, ktorý vedie Anna Freud Centre for Children and Families v Londýne, Prof. Anthony Jorm – zakladateľ programu Mental Health First Aid z Austrálie, Catherine Brogan – prezidentka Mental Health Europe z Írska a PhDr. Petr Winkler, PhD. riaditeľ Národního ústavu duševního zdraví z Prahy.
 
Na konferencii zároveň vystúpia významné osobnosti zaoberajúce sa duševným zdravím na Slovensku a predstavia výsledky prieskumu o stave duševného zdravia za Slovensku (doc. Bražinová), budú hovoriť aj o spoločensko-kultúrnych následkoch vnímania duševného zdravia (Peter Breier, Egon Gál, Jozef Hašto, Michal Vašečka). Vystúpi aj Mgr. Kuráňová z Ministerstva zdravotníctva SR, doc. Izáková za SPS a  Mgr. Kundrátová za ODOS (pacientské organizácie).
 
Konferenciu otvorí príhovorom prezidentka SR Zuzana Čaputová a uzavrieť by ju mal Minister zdravotníctva  Vladimír Lengvarský.
Catherine Brogan zároveň 7.10.2021 bude viesť workshop: Sila koprodukcie pri rekonvalescencii v oblasti duševného zdravia – ako zlúčiť prácu pacientskych organizácií a ostatných súčastí starostlivosti o duševné zdravie v praxi pri modernej prevencii a starostlivosti o duševné zdravie – Viac informácií aj registráciu na bezplatnú účasť nájdete tuhttps://dusevnezdravie.sk/project/workshop-o-koprodukcii-s-prezidentkou-mental-helath-europe-catherine-brogan.
Súčasne si Vás dovoľujeme informovať o hlavných výsledkoch prieskumu o stave duševného zdravia obyvateľov Slovenska (https://dusevnezdravie.sk/novy-prieskum-ligy-kazdy-stvrty-az-piaty-slovak-hlasi-caste-prejavy-uzkosti-a-ine-tazkosti-casto-su-podrazdeni-maju-obavy-a-problem-uvolnit-sa-rastie-pocet-ludi-s-uzkostou/), ktorý na reprezentatívnej vzorke obyvateľov Slovenska realizovala Liga za duševné zdravie v spolupráci s prieskumnou agentúrou 2muse. Výsledky potvrdili, že obyvatelia Slovenska nerozumejú pojmu starostlivosť o duševné zdravie a nemajú teda žiadne očakávania v tomto smere – až 67% obyvateľov je spokojných so starostlivosťou o duševné zdravie. Až 73% tvrdí, že pretrváva v súvislosti s duševnými poruchami v spoločnosti hanba a stigma. Na druhej strane až 87% obyvateľov si myslí, že vzdelávanie v oblasti duševného zdravia je dôležité. 
 
Zistenia z prieskumu potvrdzujú, že osveta a vzdelávanie ako súčasť prevencie sú dôležité nielen pre expertov a neziskové organizácie, ale aj pre samotných obyvateľov. Konferencia prináša relevantné návrhy, ako je to možné efektívne zabezpečiť.
 
Budeme radi, ak nám pozvánku pomôžete šíriť medzi svojich kolegov a ďalších potenciálnych záujemcov o témy konferencie alebo workshopu. 
 
Tešíme sa na Vašu účasť !

Alexandra Dzureková
 
Liga za duševné zdravie SR, o.z 
M: +421 917 153 507

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosíme zadajte váš komentár
Prosíme, zadajte vaše meno